Слов`янська гімназія
Головна сторінка Про гімназію Навчальна діяльність Проектна діяльність Для батьків Для учнів Фотогалерея Корисні посилання
Меню
ОГОЛОШЕННЯ

Освітній процес у період карантинних обмежень «дивись тут»

Вступна кампанія до 1-го класу у 2021 році «дивись тут»

НАШІ ПАРТНЕРИ

__________________________

__________________________

ПОСИЛАННЯ

__________________________

__________________________

__________________________

 

Додавання коментаря


Козаки: які вони були?

Козаки. Напевно, в кожного з нас, коли ми чуємо що-небудь про українське козацтво, в голові зринає незмінний образ міцного молодика з вусами, оселедцем і шаблею, мальований нам у підручниках, літературі й народних піснях. Але ж якби все було так просто, хіба ми б друкували цю статтю?

Про зовнішній вигляд козаків відомо досить багато, їх можна побачити на світських портретах (найчастіше – старшини) або ж на старих гравюрах. Та свого звичного для нас вигляду запорожці набули не одразу. У XVII, за описами іноземців, козаки були, м’яко кажучи, жебраками: не мали ані чобіт, ані більш-менш пристойних штанів, а сорочку носили, доки сама не спадала обідраним лахміттям. «У нас проклята мате ма ні сорочки, ні штанів, одна проклята сірома», – як самі ж казали про себе. Хоча ситуація кардинально змінилася після вдалих козацьких походів на турків. Фактично низовці «запозичили» собі одяг, зброю й гроші. Як і саме слово «козак».

Та віднедавна стало відомо про трохи змінену версію козацького повсякденного вбрання. Під час зйомок документального фільму «Скарби нації», за участі телеканалу «1+1», виявилось, що за часів Б. Хмельницького іноземці описували козаків приблизно так само, за винятком одного «але»: замість шароварів у тому описі присутнє слово «кальсони». А кальсони – це такі собі вузенькі штанці, які носили європейці. Тобто навіть не просторі штани! Та кальсонами могли помилково назвати звичайні полотняні штани селян, хоча в них досить важко побачити ті самі європейські кальсони.

Одяг одягом, а як щодо якісного складу козацького війська? Скільки переслухано-перечитано пісень, повістей, романів і усюди одне й те саме: «Жінкам не місце на Січі!». Можливо, й справді не місце, але те, що їм там було заборонено перебувати, зовсім не означає, що їх там не було. І мова йдеться не про жінку, як кухарку чи швачку, а безпосередньо про жінку як воїна. Однак, очевидно, що з шиттям вони не дуже й то допомагали.

Як ми знаємо, фольклор не виникає на рівному місці, й записаний Д. Яворницьким переказ «Могила Настина» не варто ігнорувати. У переказі розповідається про отаманшу Настю, яка настільки міцно керувала козаками й настільки майстерно голила голову та підмальовувала вуса, що козаки дізнались, що вона жінка, лише після її загибелі. З цієї історії випливає один із варіантів перебування жінок у війську. Але це лише переказ, а не історична подія. Згадати б облогу Буші 1654 року. Анонімний автор «Римованої хроніки» згадує про двох жінок, які з косами у руках чинили сміливий опір ворогам. А раніше, 1651-го, в Трилісах, у нерівному бою між польським військом і козацьким гарнізоном. Відбивалися мужньо, одну жінку навіть помітили у самій гущі бою, і вона ж згодом відрубала косою голову одному польському капітану. Якщо наші жінки могли стати плечем до плеча разом зі своїми чоловіками, хіба не могли ті ж самі жінки воювати як козачки серед лав Війська Запорозького? Врешті-решт, хіба писав би І. Нечуй-Левицький так:

Як збунтується гетьманша, то ти, жiнко, збирай жiноцьке вiйсько та й качай на неї з гармат та рушниць! – сказав Демко.

То й зберу! А ти думаєш, не зберу? Та й буде гетьманшi й полякам те, що вчинили козачки та молодицi ляхам в Трилiсах та в Бушi», – про українок у своєму романі «Гетьман Іван Виговський», якби вони були всього-на-всього домогосподарками?

Зрештою, якими б не були козаки, одне відомо точно: вони надовго лишили глибокий слід в історії українців. Можливо, правда так і залишиться схована під могутньою товщею Дніпра, але ЗНО з історії ми будем здавати тільки за матеріалами шкільного підручника.

Горбатова Анна (10-Б клас)

Напівжирний Похилий текст Підкреслений текст Закреслений текст | Вирівнювання по лівому краю Вирівнювання по центру Вирівнювання по правому краю | Вставити смайлик Вставити посиланняВставити захищене посилання | Прихований текст Вставити цитату Перетворити обраний текст із транслітерації в кирилицю

 
© 2009 - 2013 Слов'янська гімназія Титульна сторінка l Форум l Реєстрація l Зв`язок з нами


Блог о SEO Всё для Windows Phone