Слов`янська гімназія
Головна сторінка Про гімназію Навчальна діяльність Проектна діяльність Для батьків Для учнів Фотогалерея Корисні посилання
Меню
ОГОЛОШЕННЯ

Список вулиць та будинків, закріплених за закладами освіти Дарницького району «дивись тут»

НАШІ ПАРТНЕРИ

__________________________

__________________________

ПОСИЛАННЯ

__________________________

__________________________

__________________________

__________________________

 

Додавання коментаря


Козаки: які вони були?

Козаки. Напевно, в кожного з нас, коли ми чуємо що-небудь про українське козацтво, в голові зринає незмінний образ міцного молодика з вусами, оселедцем і шаблею, мальований нам у підручниках, літературі й народних піснях. Але ж якби все було так просто, хіба ми б друкували цю статтю?

Про зовнішній вигляд козаків відомо досить багато, їх можна побачити на світських портретах (найчастіше – старшини) або ж на старих гравюрах. Та свого звичного для нас вигляду запорожці набули не одразу. У XVII, за описами іноземців, козаки були, м’яко кажучи, жебраками: не мали ані чобіт, ані більш-менш пристойних штанів, а сорочку носили, доки сама не спадала обідраним лахміттям. «У нас проклята мате ма ні сорочки, ні штанів, одна проклята сірома», – як самі ж казали про себе. Хоча ситуація кардинально змінилася після вдалих козацьких походів на турків. Фактично низовці «запозичили» собі одяг, зброю й гроші. Як і саме слово «козак».

Та віднедавна стало відомо про трохи змінену версію козацького повсякденного вбрання. Під час зйомок документального фільму «Скарби нації», за участі телеканалу «1+1», виявилось, що за часів Б. Хмельницького іноземці описували козаків приблизно так само, за винятком одного «але»: замість шароварів у тому описі присутнє слово «кальсони». А кальсони – це такі собі вузенькі штанці, які носили європейці. Тобто навіть не просторі штани! Та кальсонами могли помилково назвати звичайні полотняні штани селян, хоча в них досить важко побачити ті самі європейські кальсони.

Одяг одягом, а як щодо якісного складу козацького війська? Скільки переслухано-перечитано пісень, повістей, романів і усюди одне й те саме: «Жінкам не місце на Січі!». Можливо, й справді не місце, але те, що їм там було заборонено перебувати, зовсім не означає, що їх там не було. І мова йдеться не про жінку, як кухарку чи швачку, а безпосередньо про жінку як воїна. Однак, очевидно, що з шиттям вони не дуже й то допомагали.

Як ми знаємо, фольклор не виникає на рівному місці, й записаний Д. Яворницьким переказ «Могила Настина» не варто ігнорувати. У переказі розповідається про отаманшу Настю, яка настільки міцно керувала козаками й настільки майстерно голила голову та підмальовувала вуса, що козаки дізнались, що вона жінка, лише після її загибелі. З цієї історії випливає один із варіантів перебування жінок у війську. Але це лише переказ, а не історична подія. Згадати б облогу Буші 1654 року. Анонімний автор «Римованої хроніки» згадує про двох жінок, які з косами у руках чинили сміливий опір ворогам. А раніше, 1651-го, в Трилісах, у нерівному бою між польським військом і козацьким гарнізоном. Відбивалися мужньо, одну жінку навіть помітили у самій гущі бою, і вона ж згодом відрубала косою голову одному польському капітану. Якщо наші жінки могли стати плечем до плеча разом зі своїми чоловіками, хіба не могли ті ж самі жінки воювати як козачки серед лав Війська Запорозького? Врешті-решт, хіба писав би І. Нечуй-Левицький так:

Як збунтується гетьманша, то ти, жiнко, збирай жiноцьке вiйсько та й качай на неї з гармат та рушниць! – сказав Демко.

То й зберу! А ти думаєш, не зберу? Та й буде гетьманшi й полякам те, що вчинили козачки та молодицi ляхам в Трилiсах та в Бушi», – про українок у своєму романі «Гетьман Іван Виговський», якби вони були всього-на-всього домогосподарками?

Зрештою, якими б не були козаки, одне відомо точно: вони надовго лишили глибокий слід в історії українців. Можливо, правда так і залишиться схована під могутньою товщею Дніпра, але ЗНО з історії ми будем здавати тільки за матеріалами шкільного підручника.

Горбатова Анна (10-Б клас)

Напівжирний Похилий текст Підкреслений текст Закреслений текст | Вирівнювання по лівому краю Вирівнювання по центру Вирівнювання по правому краю | Вставити смайлик Вставити посиланняВставити захищене посилання | Прихований текст Вставити цитату Перетворити обраний текст із транслітерації в кирилицю

 
© 2009 - 2013 Слов'янська гімназія Титульна сторінка l Форум l Реєстрація l Зв`язок з нами


Блог о SEO Всё для Windows Phone